Již několik let slyším a čtu o zajímavém pomocníkovi pro plnění si vlastních snů a cílů v životě. Víte, že cokoliv, co si náš mozek dovede představit jako reálné vyobrazení, to je pro něj reálné i ve skutečnosti? A tak si můžeme pečlivě či jen náhodně zformulovaná přání a sny do budoucna zhmotnit pomocí reálných obrázků a fotografií. Tento nástroj pro vizualizaci se anglicky označuje jako vision board či dream board a u nás se nejčastěji používá název nástěnka snů / přání / vizí a nebo jantra.
Jak to tak u mě bývá, myšlenka na vlastní nástěnku přání mi opakovaně přicházela již několik měsíců. Na konci roku 2015 se stala ale natolik neodbytnou, že mi bylo jasné, že je čas začít tvořit. 🙂 Doslova jsem cítila, že pokud chci dát moje sny a přání konečně více do pohybu, nesmím váhat už ani minutu. A tak jsem začala hledat podrobnější návody, rady, tipy a zkušenosti lidí, jak si nástěnku nejen vytvořit, ale jak svoje přání nejlépe formulovat.
Moje kamarádka Lucie Kramperová je koučka. Díky jejímu krátkého cvičení jsem si konečně utřídila vlastní myšlenky a zjistila po čem doopravdy toužím, aby se stalo. Pomocí tří otázek mě doslova provedla inventurou mého roku 2015:
Na první pohled vypadá zadání velmi jednoduše. Ve skutečnosti mi ale přemýšlení nad odpověďmi, jejich sepisování, třídění a rozvýjení prvotních nápadů do konkrétní podoby trvalo několik dní. Výsledek ale stál za to. Utřídila jsem si sny a cíle na letošní rok a seskládaly se mi postupně priority z různých oblastí života jako rodina, děti, koníčky, trávení volného času, míst (která chci navštívit), přátelé, peníze, bohatství, zdraví, vztahy, seberealizace, vzdělávání, …
Následně jsem strávila celý den plný radostného kreativního tvoření. Hledala jsem výstižné obrázky ve starých časopisech, rodinné fotografie, sepisovala hesla a afirmace a vše jsem skládala a následně nalepila na čtvrtku papíru o velikosti A2. Ta mi ze začátku přišla moc velká, ale nakonec jsem litovala, že plocha není ještě větší! 🙂 A jak to vše vypadá v reálu? To je vidět na následující fotce, kdy už nástěnka visí na výplni dvěří do obýváku, kde ji mám denně na očích.
Chcete podpořit i vaše sny a cíle? Zamyslete se a sepisujte si nějaký čas odpovědi na tři výše položené otázky. Je to forma koučinku, kterou můžeme buď zkusit projít sami a nebo pro daleko rychlejší výsledek a posun vpřed přímo s koučem. Ten nám může pomoci utřídit si myšlenky a zaměřit se na to, co je pro náš život podstatné. Otázka „Co se mi nepodařilo?“ slouží zejména k „uvědomění si“ souvislostí a pohledu na to, co je za tím, že máme pocit, že se nám nedařilo. „Je tomu skutečně tak? Co jsme se z té či oné situace naučili?“ Koučink je ale především o soustředění se na to, co nám fungovalo. To nás posunuje raketově vpřed a tak můžeme klidně otázky „Co se mi nepodařilo a proč se mi to nepodařilo?“ vypustit a soustředit se na to „Co se mi podařilo? Jaké cesty k úspěchu vedly?“ To, co nefungovalo, si uvědomme a pojďme dále. A co je nejdůležitější? Podpořit následně nástěnku snů reálnými kroky, můžou být úplně malé…
Poku se vám metoda inventury předchozího roku nezamlouvá, mám pro vás ještě jeden osobně ozkoušený způsob. Je jím metoda sepsání si seznamu 100 snů a přání. Jak se to konkrétně dělá?
Vypadá to opět jednoduše, ale možná se stejně jako já zaseknete u cca 20.-30. přání a postupně budete doplňovat seznam několik dní. Ale až to bude jednou sepsané, budete v ruce držet seznam 100 konkrétních věcí, zážitků, zkušeností, dovedností, … při jehož čtení se vám zvedne srdeční rytmus nadšením stejně, jako když si malé děti před Vánoci sepisují dopis Ježíškovi a věří, že jim vše splní.
A já vám k tomu sepisování vlastních přání dodám během pár dní i přesný postup a konkrétní tipy a triky, jak si z přání vytvořit jedinečnou osobní nástěnku snů dle svých představ.
S láskou k plnění si vlastních snů a přání.
Anička
Komentáře