Jóga smíchu - Její přínosy v mnoha oblastech našeho života

Logo joga smichuJóga smíchu (hasya yoga) je jedinečný koncept cvičení. Je založena na vědecky ověřeném faktu, že se každý můžeme smát bez důvodu, vtipu, humoru, komedie či jiných vnějších podmínek.

Smích se vyvolává pomocí speciálních cviků, které jsou založeny na skupinové dynamice, očním kontaktu a dětské hravosti. Samotný princip spočívá v tom, že lidské tělo není schopno rozlišit cvičný a spontánní smích. Dopady smíchu cvičného jsou proto naprosto stejné jako u spontánního. Lidská mysl je schopná tento rozdíl poznat, tělo však nikoli.

Kombinací hlubokých dechových technik a speciálních cviků dochází se smíchem k okysličení těla a mozku, což vede k příjemným pocitům, uvolnění a povzbuzuje naše zdraví. Pojďme se podívat podrobněji na přínosy, které můžeme zakoušet nejen při jejím jednorázovém, ale především při pravidelném cvičení. 

Zdravotní přínosy

Většina lidí, kteří pravidelně navštěvující setkání se smíchem, to dělá nejen pro zábavu, ale taky proto, že se tím udržují fit. Podle lékařských výzkumů se během dlouhodobějšího smíchu posiluje náš imunitní systém. Smích zvyšuje oběh krve a uvolňuje svaly. Je to rovněž silná protilátka na deprese, snižuje krevní tlak, omezuje symptomy alergií, astmatu, artritidy a pomáhá u chornických nemocí jako je rakovina. 

Zajímavost: Jóga smíchu má dokonce lepší výsledky než posilování. Deset minut srdečného smíchu vydá za třicet minut veslování na trenažéru nebo jízdě na rotopedu. 

Osobní život

Jóga smíchu má sílu změnit lidskou náladu do několika minut. Během dlouhodobého smíchu se do mozku uvolňují endorfiny. Máte-li dobrou náladu, cítíte se v nitru dobře a zůstanete veselí celý den. Jóga smíchu rovněž pomáhá rozvinout smysl pro humor a tím do běžného života zpětně přináší více smíchu. Při pravidelném cvičení zjistíte, že se stále častěji usmíváte, udržujete pozitivní názor na život a vyvarujete se téměř všech negativních myšlenek.

Pracovní život

Tato technika je vědecky prokázanou technikou ke snižování pracovního stresu. Patří také k časově nejmíň náročným na naučení se. Vědecké studie tvrdí, že mozek potřebuje k optimálnímu fungování o 25 % více kyslíku než jiné tělesné orgány. Jóga smíchu zvyšuje přísun kyslíku a pomáhá tak k našim optimálním výkonům. Nejvýhodnější je cvičení hned po ránu, kdy se pak po celý den cítíme svěží, plní energie a dokážeme pracovat efektivněji. Skupinový smích navíc dokáže vytvořit šťastné a motivované pracovníky se silným sklonem k týmové práci. Dále posiluje sebevědomí a komunikační schopnosti, zvyšuje pozornosti při dlouhých schůzích a konferencích. Obecně lze tvrdit, že když se smějeme a hrajeme si, jsme také tvořivější v naší práci.

Společenský život

Jak už mnozí z vás víte, kvalitu života a spokojenost neovlivňuje na prvních místech kolik máme v životě peněz a jaké je naše postavení či úspěch. Důležitější jsou pro nás dobří přátelé, s nimiž máme láskyplné vztahy. A právě smích je silným pomocníkem ke snadnému sbližování se s jinými lidmi. Jakmile jsou naplněny naše základní potřeby, které jsou nutné k přežití, potřebujeme k našemu emocionálnímu vývoji především ocenění a uznání. A právě vznikající kluby smíchu poskytují bohatou sociální síť lidí, kteří si nejsou navzájem lhostejní. Zajišťují pocit emocionálního bezpečí, které je rezistentní před stresem a pomáhá bojovat s depresí, která je dnes bohužel již velmi rozšířená.

Smích je náš pomocník při zvládání těžkých úkolů

Pravidelné cvičení jógy smíchu pomáhá uchovat si pozitivní duševní přístup. Díky hravému cvičení se dokážeme časem lépe vyrovnat i s nepříjemnými životními situacemi a dokonce u nich i vykouzlit smích. Životní nadhled je neocenitelný každodenní pomocník!

 

Chcete ode mne dostávat novinky E-mailem?