Jak si mě našla jóga smíchu

images2Jsem od podstaty smíšek a mám ráda, když můžu šířit radost a pohodu kolem sebe. Jenže s přibývajícími povinnostmi, starostmi a moderní honbou za všemi těmi výdobytky dnešní doby jsem si ani nevšimla, jak mi vlastně smích chybí. S menší četností smíchu se vytrácela postupně i radost ze života. Před 29. narozeninami jsem pocítila nejen náznaky deprese ale i zdravotní komplikace, které mi daly jasně červenou. Až na nemocničním lůžku jsem se konečně zastavila nejen fyzicky ale i myšlenkově a začala zkoumat jaký vlastně žiji život. Co mi v něm chybí? Proč jsem měsíce ignorovala malé náznaky zdravotních obtíží a nesnažila se hledat jejich příčiny? A mám moc vše napravit a změnit vlastní život v takový, jaký ho chci mít?

Najednou jsem začala vidět svět jinýma očima. Došly mi postupně některé souvislosti, našla jsem si inspirace pro nový způsob života nejen v knihách, ale i v lidech. A do té velké přeměny přišly postupně dvě nové lásky. První je můj syn Toník, který je mým velkým učitelem všeho životně podstatného. Druhou láskou je znovuobjevený smích. Až díky osobnímu setkání s jógou smíchu jsem si intenzivně uvědomila, jak jsem tuhle součást života roky přehlížela. Cítila jsem se jako žíznivec v poušti, který se konečně doplazil k vytoužené studni a může z ní pít, co hrdlo ráčí! Taková úleva. Smát se a smát, jako jsem se nesmála dlouhé měsíce nebo spíše roky. Smích se stal mým spojencem. Pomáhá mi získat nadhled nad menšími i většími trampotami běžného života.

To je vlastně důvod, proč mě jóga smíchu přitáhla a nadchla. V kontrastu s dětským světem mého syna cítím, jak je pro nás dospělé těžké se víc smát, být hraví, blázniví a prostě užívat si život s lehkostí, tak jak to dovedou děti. A tak postupně objevuji svoje dávno zapomenuté vnitřní dítě. Učím sebe i druhé, jak se víc smát, i když zrovna není žádný zřejmý důvod. Prostě se smát jen tak, pro ten pocit ze smíchu. Pro tu radost ze života a pro ten nedostatek kyslíku, když se smích změní v záchvat smíchu… Hahahahaaaaaaa 😀

Po prvních měsících s vědomým intenzivnějším smíchem jsem si na sobě uvědomila hned několik příjemných změn. Čím dál častěji se mi podaří zachovat si odstup a chladnou hlavu nad všedními „katastrofami“. Negativní emoce už mě (ale i moje okolí) tak neválcují jako dřív. Častěji se samovolně usmívám. Cítím se spokojenější sama se sebou. A to nemluvím o spoustě zábavy, kterou jsem při trénincích nejen vlastní bránice zažila.

laughter-yogaSmích mi učaroval natolik, že jsem se v březnu stala certifikovanou instruktorskou jógy smíchu. Rozdávat smích a radost beru jako svůj osobní dar a proto jsem se rozhodla nabídnout jej všem, kteří o něj projeví zájem. Máte chuť si jógu smíchu taky vyzkoušet? Přijďte na některou z mých hodin v Praze či Brně a nebo si najděte certifikovaného instruktora, kterého máte poblíž vašeho bydliště. Moje hodiny a setkání se smíchem budu zveřejňovat vždy zde v aktualitách.

Říká se, že smích léčí. Dokud jej ale neprožíváme často a intenzivně, tak jeho sílu nepoznáme. A že nemáte potřebu něco léčit? Nevadí. Přijďte vyzkoušet smích jako zábavnou prevenci a posilnit si imunitní systém, kardiovaskulární svaly a také vaši bránici!

A dejte mi vědět, jaký to byl pro vás zážitek. Vaše dojmy z této netradiční aktivity mě velmi zajímají!

S láskou ke smíchu

Anna

Anna Černá

Jsem žena, máma mého syna, milenka mého muže, dcera mojí skvělé mámy, kamarádka, milovnice přírody i dobrého jídla a v poslední době se věnuji propagování vědomého života, ženství mateřství :-)

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.